"סרטן שד לא כואב"

עשרות רבות של שנים שבהן "חוגגים" את המודעות לסרטן השד, עדיין חוזר ונשמע המשפט "סרטן שד לא כואב". אומרים אותו רופאים. אומרות אותו נשים. אומרים אותו מכרים מסוגים שונים. קשה, עד בלתי נתפס להבין, מהיכן נולדה אמונה שגויה זו וקשה עוד יותר להאמין שהיא עדיין קיימת ונאמרת. והיא נאמרת יותר לנשים צעירות, שאצלן סרטן השד פחות שכיח וכאבים שונים בשד שכיחים יותר.

כאב בשד אמנם אינו הסימן האופייני ביותר לסרטן השד, ישנם שכיחים ממנו. אבל כאב בשד בשום פנים ואופן אינו שולל את האפשרות של סרטן השד. סיפורה של ציפורה, שביקרה אצלי לאחרונה, מדגים היטב את גודל הבעיה.

ציפורה, כבת 50, הגיעה אלי אחרי ביקורים אצל מספר רופאים. תלונתה העיקבית היתה כאב "מיוחד" וממוקם בשדה השמאלי. חצי שנה קודם היא עברה ממוגרפיה ואולטראסאונד שהיו תקינים. אבל הכאב בשד לא רק שלא פסק, אלא גם התגבר עם הזמן. היא הרגישה מודאגת.

בדקתי אותה ביסודיות רבה וכמעט אפשר היה לומר שגם אני לא מצאתי דבר. אבל מצאתי. באזור הכאב לא נמוש כל גוש, אבל היה בו משהו שונה במישושו בהשוואה לכל שאר רקמת השדיים. שוחחתי עם המכון לממוגרפיה וביקשתי לבוא איתה לבדיקה, מחשש פן שוב תופנה חזרה בלא המשך בירור. ביקשתי מראש שיכינו אפשרות לביופסיה.

לבדיקה הנוספת נוספה גם בדיקת הטומוסינתזיס. ושוב הכל היה תקין. אפילו לא הומלץ על MRI. התחננתי בפני הבודקת (שמכירה אותי שנים) לדקור את האזור שנראה לי "לא תקין".  בכל 6 הביופסיות שנילקחו נמצא סרטן שד חודרני.

בירור בעזרת MRI הראה ממצא גדול ולא מוגדר באזור. האשה החלה בטיפול.

המקרה של ציפורה אינו יחיד ואינו מיוחד. פגשתי כבר לא מעט מצבים כאלה. ודאי שלא כל כאב בשד הוא סרטן שד. הרוב – לא. אבל כאב מתמיד וממוקד בשד תמיד מחייב בירור מעמיק. הביטוי "סרטן שד לא כואב" כבר מזמן צריך היה להיעלם מהעולם.

עובדה מאד פשוטה שעל כולנו מוטלת החובה לזכור אותה.

כאב בשד