אייברנס, קיסקלי, אבמציקליב

אייברנס, קיסקלי ואבמציקליב שיכות למשפחת התרופות הקרויה מעכבי CDK 4/6. תרופות אלה, כאשר הן ניתנות לטיפול בסרטן שד גרורתי רגיש להורמונים (ER, PR חיוביים) ועם הר-2 שלילי, הראו כמאריכות משמעותית את הזמן עד התקדמות המחלה בשילוב עם טיפול הורמונלי.

אייברנס וקיסקלי הוכללו בסל התרופות ל 2018. עיקר יעילותן של תרופות אלה הוכחה בטיפול כקו ראשון במחלה הגרורתית.שתי התרופות דומות. הן ניתנות בכדורים במשך 3 שבועות ושבוע הפסקה.

רעילותן העיקרית של השתיים היא הורדה ברמת התאים הלבנים בדם, במיוחד הנויטרופילים. רעילות זו מופיעה בעיקר בטיפולים הראשונים ולכן יש לבצע ספירת דם כל שבועיים בהתחלת הטיפול.

אבמציקליב (שטרם הוכללה בסל, כי אושרה ע"י ה FDA )רק לאחרונה היא תרופה מעט שונה. יעילה, כנראה, במיוחד למחלה באיברים פנימיים). תרופה זו ניתנת ברצף ללא הפסקה. תופעת הלוואי העיקרית שלה היא שילשולים, שחובה לטפל בהם, אפילו מראש.

כל 3 התרופות נימצאו יעילות מאד לדחות את התקדמות המחלה. סביר שבקרוב יהפוך השילוב שלהן עם תרופות הורמונליות לקו טיפולי ראשון סטנדרטי.

עם הזמן, התקוה היא שימצאו ביומרקרים שיעידו על סיכויי התגובה וגם על בחירה מדוייקת יותר של כל אחת מהתרופות.

מחקרים על יעילות השילוב הנ"ל  בקוי טיפול מתקדמים יותר בוצעו ומבוצעים וחשיבותם רבה.

מידע רב על אייברנס, קיסקלי ואבמציקליב תוכלו לקרוא כאן באתר בעמוד העידכונים (גישה דרך עמוד הבית) ובעמוד על תרופות ביולוגיות.

מעכבי CDK