משך הטיפול המניעתי בסרטן השד?

החשש שמא אנחנו נותנים יותר מדי טיפול ליותר מדי זמן בסרטן שד מוקדם קיים כבר שנים. מחקרים חשובים שהוצגו השבוע בכנס סאן אנטוניו חיזקו את החשש הזה.

משך הטיפול בהרצפטין

הטנדרט הקבוע כבר שנים הוא שמשך הטיפול מפחית הסיכון בהרצפטין הינו שנה של טיפול (כל 3 שבועות אחרי הכימותרפיה). ניתוח מספר מחקרים שבהם קוצר משך הטיפול ל 9 שבועות או לחצי שנה הראה שמבחינת סך כל ההישרדות ההבדל בין מתן הרצפטין למשך שנה לעומת מתן ל 9 שבועות הינו קטן ביותר.  יש יתרון קל למתן היותר ממושך, אבל זה הוא יתרון של אחוז אחד!! הטיפול הקצר נמצא כרוך בהרבה פחות סיבוכים בלב ומחירו נמוך בהרבה.

אז האם כל הנשים עם גידול המבטא את ההר-2 חייבות לקבל שנה הרצפטין ?? התשובה לשאלה זו עכשו עוד הרבה פחות ברורה.  מאד סביר שלנשים עם רקע של מחלת לב עדיף הטיפול הקצר יותר. כמו כן, בארצות דלות אמצעים ספק אם הארכת הטיפול למשך שנה הינה אפשרית ומוצדקת.

 

משך הטיפול ההורמונלי בסרטן שד מוקדם

מחקר גדול מצא שלהארכת משך הטיפול במעכבי ארומטז (ארימידקס) ל5 שנים אחרי 5 שנים של טיפול בטמוקסיפן ו/או מעכבי ארומטז אין יתרון לתוספת של שנתיים טיפול אחרי 5 השנים הראשונות. מאחר שהטיפול במעכבי ארומטז כרוך בלא מעט תופעות לוואי, לעיתים קשות, כל עוד לא הוכח אחרת נראה שטיפול של 7 שנים בסך הכל הינו טיפול מספיק.

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00295620

 

שתי המסקנות שהובאו למעלה הן "מהפכניות" במידה רבה וצפויות להוביל ללא מעט ויכוחים, אבל למטופלות – נראה שמדובר בבשורות מצויינות.

עידכונים נוספים בפוסטים הבאים.

 

משך הטיפול