חידושים ועידכונים מכנס סרטן השד

עברו כבר יומיים של כנס סרטן השד בסאן אנטוניו. כמות החומר המוצגת היא כמעט בלתי ניתפסת.הרבה מאד עידכונים, חלקם חשובים, והרבה מאד דיונים על ההווה והעתיד של הטיפול בסוגי סרטן השד השונים בשלבים שונים של המחלה.

אני מביאה לכאן רק חלק זעיר מהדיונים ככל שזמני מאפשר לי ובהתאם לחשיבות שאני רואה בהם. לסקירה מקיפה יותר של כנס זה, בן ארבעה וחצי הימים, יידרשו ימים רבים.

להלן מספר עידכונים:

 1. הטיפול בסרטן שד עם הר-2 נמוך.

  אצל כ 15% מחולות סרטן השד יש ביטוי גבוה של חלבון ההר-2. אצל עוד כ 45% קים ביטוי מסוים, נמוך, של חלבון זה. הראשונות מטופלות בתרופות נוגדות הר 2 בהצלחה לא קטנה. מחקר NASBP-B-47 שמוצג בכנס בדק בצורה מבוקרת את היעילות של טיפול אנטי הר-2 בחולות שאינן עונות לקריטריונים המקובלים היום לטיפול זה.
  במחקר שכלל 3270 נשים עם הר2 נמוך, הושוותה תוספת הרצפטין לחלק מהמטופלות לעומת מתן הטיפול המקובל ללא תוספת זאת. חציון זמן המעקב אחר משתתפות המחקר היה מעל כ 4 שנים.
  מסקנת המחקר: אין כל יתרון בטיפול בנוגדי הר 2 בנשים עם הר-2 נמוך.

 2. . טיפול במינון צפוף

  טיפול במינון צפוף הוא, בין היתר , קיצור משך הזמן בין מחזור טיפול אחד לבא אחריו. דוגמה: מתן AC כל שבועים ולא כל 3 שבועות, כפי שהיה מקובל. הטיפול במינון צפוף קשה יותר, אך גם קצר יותר.
  מזה שנים לא קיימת הסכמה חד משמעית על היתרון של טיפול במינון צפוף.
  ניתוח מספר מחקרים (מטא-אנליזה)  מגיע למסקנה ששיטת המינון הצפוף משפרת את תוצאות הטיפול בסרטן שד מוקדם, הן מבחינת הקטנת סיכויי חזרת המחלה והן מבחינת שיפור ההישרדות.

 3. שיתוק פעולת השחלות בתוספת לטיפול בטמוקסיפן

  בסרטן שד מוקדם

  בניגוד למימצאים מוקדמים יותר של מחקר זה, שבהם לא נמצא יתרון לשיתוק פעולת השחלות בנשים צעירות המטופלות בטמוקסיפן, מעקב ממשך יותר מצא יתרון משמעותי בתוספת של תרופות דוגמאת זולדקס או לוקרין לטיפול בטמוקסיפן.

 4. ריבוציקליב

  מחקר MONALEESA-7 מצא שמעכב ה CDK ריבוציקליב , המוסף לטיפול בטמוקסיפן או במעכבי ארומטז בקו הראשון של הטיפול בנשים לפני ובסביבות הפסקת המחזור- מאריך משמעותית את הזמן עד התקדמות המחלה ומעלה את אחוז התגובה לטיפול המשולב.

עידכונים נוספים יובאו ככל שאוכל.

images