פלבוציקליב, ריבוציקליב, אבמציקליב בסרטן שד גרורתי

3 התרופות הנ"ל שייכות למשפחה חדשה של תרופות הקרויה מעכבי  CDK 4/6. כל השלוש מהוות סוג של מהפכה בטיפול בסרטן שד גרורתי עם רצפטורים חיוביים להורמונים והר-2 שלילי. בעוד שבמשך עשרות שנים הטיפול המקובל בסרטן שד גרורתי כנ"ל היה ברוב המקרים טיפול בגורם אנטי הורמונלי יחיד, דוגמאת טמוקסיפן או מעכב ארומטז, מחקרים רבים ומבוקרים הראו תוצאות מרשימות בתוספת של אחת משלוש התרופות ה"ביולוגיות" הנ"ל לטיפול.

תרופות אלה פועלות על מחזור התא ובשילוב עם תרופות אנטי הורמונליות דוחות משמעותית את התקדמות המחלה ומעלות את אחוז התגובה לטיפול.

ריבוציקליב ופאלבוציקליב הן תרופות דומות ומאושרות FDA. אבמציקליב שונה משתיים אלה וטרם נרשמה ע"י ה FDA. (צפוי רישום בקרוב).

הרעילות של שתי הראשונות הינה בעיקרה פגיעה בתאים הלבנים (נויטרופניה) והן ניתנות במשך 3 שבועות ושבוע הפסקה. תרופת האבמציקליב ניתנת באופן רציף ותופעת הלוואי העיקרית שלה היא שילשול.

היתרון הגדול של כל השלוש (וישנן תרופות נוספות מקבוצה זאת שנמצאות בשלבי מחקר שונים) הוא באפשרות הקיימת במקרים רבים לדחות את הצורך בטיפול כימותרפי. רעילותן ניסבלת טוב בהרבה.

ההשפעה על סך כל ההישרדות טרם הובהרה וכן לא ברור עדיין הטיפול המומלץ לאחר הפסקת השפעת תרופות אלה. מקומן של כל השלוש נחקר עתה באינטנסיביות רבה בשלבים מוקדמים יותר של סרטן השד.

ראו כאן אחד הסיכומים על סוג מבטיח זה של תרופות:
http://www.cancertherapyadvisor.com/breast-cancer/cdk46-inhibitor-breast-cancer-new-research-safety-treatment/article/687743/?DCMP=EMC-CTA_DailyUpdate_20170912&cpn=onc_all&hmSubId=6IN7PPlvcvQ1&hmEmail=k6viXNvw2uRmIqUMVariIRvriYuUEeZn0&NID=&spMailingID=18059651&spUserID=MjM1OTIwNzU0MjI5S0&spJobID=1100663960&spReportId=MTEwMDY2Mzk2MAS2

HR POSITIVE