לבד אחרי סיום הטיפול בסרטן השד

נשים רבות מתארות הרגשות קשות לאחר סיום הטיפולים בסרטן השד. ההרגשה הבולטת היא שהן נותרו לבד (מהבחינה הרפואית) ושאין להן למי לפנות עם שפע הבעיות המתעוררות אצלן אחרי הטיפולים.

סיום הטיפול בסרטן השד אכן כרוך בבעיות רבות. העדר המפגש התכוף עם הצות הרפואי מפחיד. מופיעות תופעות שקשורות לטיפולים כמו, כוויות אחרי קרינה, כאבים שונים בגוף אחרי כימותרפיה, הפרעות במחזור, קשיים בשינה ועוד ועוד.

היסתגלות הגוף והנפש למצב שאחרי הטיפולים היא קשה ולפעמים ארוכה.  מעבר לכך שנדרשת הכנה מראש על ידי הצות הרפואי לתקופת הסתגלות זאת, התקופה הזאת בהחלט מחייבת אפשרות לנגישות גבוהה אל האונקולוג שנתן את הטיפולים.

הליווי הרפואי אחרי סיום הטיפולים יכול להקל משמעותית על ההסתגלות לתקופה זאת. הקשבה לאשה, בדיקתה במידת הצורך, התייחסות ספציפית לכל הבעיות שהאשה מעלה יכולה לשנות לטובה את כל התקופה.

לפעמים יש צורך להוסיף או לשנות טיפול תרופתי. לפעמים נידרשים הסברים. לפעמים נדרשת הדרכה לגבי אורח חיים שיכול להקל. לפעמים יש מקום להפנות את האשה לייעוץ מומחה או לעזרה נפשית.

כשם שמלחמתה של האשה לחזור אל השגרה אינה פשוטה כלל, כך חייבת להיות פתוחה בפניה הדלת (והנייד) אל האונקולוג המטפל, המיומן בטיפול בבעיות אלה, או אל אחות מיומנת במכון בו ניתנו הטיפולים. המכון שנתן את הטיפולים, או האונקולוג המטפל אחראים למטופלותיהן, פנו אליהם.LONELY

זאת דרכי ובה אני מאמינה: אין להשאיר אשה לאחר סיום הטיפול בסרטן השד עם ההרגשה הקשה שהיא לבד.