האבחנה: סרטן השד! כמה דחוף הטיפול ?

יעל התקשרה אלי מאוחר בערב, קולה רעד כשהיא בקשה: "תור הכי דחוף שאפשר, יש לי סרטן שד". כשהיא הגיעה אלי למחרת היום, התבררה סיבת הדחיפות: היה לה  תור להתחיל טיפול כימותרפי לא קל יומיים אחר כך. היא רק רצתה לוודא שהיא בדרך הנכונה. עברתי על מסמכיה הרפואיים של יעל ונעצרתי בתשובה הפתולוגית של הניתוח שכבר עברה. לא מצאתי בה כל סיבה לטיפול כימותרפי.

תגובת הבהלה של יעל לקבלת האבחנה של סרטן השד היא שכיחה ביותר. לרבות מהנשים נראה שכל רגע של דחיה בטיפול הוא קריטי. אלא שלרוב, לרוב לא זה המצב. האבחנה של סרטן השד איננה מצב חירום. היא לא דומה כלל להתקף לב, לשבץ מוחי, לדימום נרחב או לזיהום קשה. סרטן השד מתפתח במשך חודשים עד שנים וגם כאשר הוא מאובחן, יש די זמן לברר היטב את האבחנה ואת דרכי הטיפול.

בחירת הטיפול הנכון באשה מסויימת תלויה בעיקר בשני גורמים עיקריים: קבלת אבחנה פתולוגית מדוייקת ובירור הקף המחלה, או עד לאן הגיע הסרטן.

האבחנה הפתולוגית של הסרטן נעשית בביופסיה ובהמשך, בהתאם לנסיבות, בבדיקת החומר שהוצא בניתוח. נשים רבות, דוגמאת יעל, אינן מודעות כלל למשמעות הקריטית של קבלת תשובה פתולוגית מדוייקת.

הצעתי ליעל לדחות את התור לטיפול הכימותרפי ולשלוח את החומר הפתולוגי שלה  למספר פתולוגים בארץ ובחו"ל. כולם פתולוגים המיומנים במיוחד בבדיקות של סרטן השד. כולם אישרו שליעל אין מעורבות משמעותית של בלוטות הלימפה ושלמעשה נתוני הגידול לא נראים מצדיקים מתן כימותרפיה.

יעל פנתה לעוד חוות דעת של אונקולוגים עם התשובות הפתולוגיות "המעודכנות" ובסופו של דבר ניצלה מטיפול כימותרפי מיותר.

יעל איננה יחידה. הבהלה שמעוררת קבלת האבחנה של סרטן השד מביאה לעיתים לא מאד נדירות לקבלת החלטות טיפוליות לא אופטימליות. קיימת חשיבות עצומה לברר היטב את ניסיונו ואיכותו המיקצועית של הרופא איליו פונים. חשיבות לא פחותה קיימת גם לבירור איכות ואמינות התשובה הפתולוגית.

כמעט תמיד מוטב לדחות מעט את קבלת ההחלטות ולקבל את ההחלטות הנכונות ביותר. יש לכך זמן.החלטה טיפולית