סרטן שד גרורתי – תרופות משנות טיפול

סרטן שד גרורתי (שלב 4) הוא מצב שבו מחלת סרטן השד התפשטה מעבר לאזור השד. מצב זה אינו בר ריפוי מוחלט, אך הוא עדיין מאפשר שנים של חיים באיכות חיים טובה. אפשרויות הטיפול תלויות בין היתר, בסוג הסרטן ובהקף המחלה. כך, לדוגמה, הטיפול בסרטן שד מסוג הר-2 חיובי שונה משמעותית מהטיפול בסרטן רגיש להורמונים ומסרטן שאינו רגיש להורמונים ולטיפול נגד הר-2.

שתי הבשורות החשובות שהוצגו בכנס ASCO שהתקיים בשיקגו בתחילת החודש לגבי הטיפול בסרטן שד גרורתי  הן:

  1. בשורה לנשאיות השינוי הגנטי הקרוי BRCA.  מחקר OlympiAD שהוצג בכנס הראה שהטיפול בתרופה אולאפאריב בסרטן שד גרורתי אצל נשאיות BRCA, (עם הר-2 שלילי), שכבר עברו טיפולים קודמים, היה עדיף על טיפול כימותרפי מבחינת דחיית התקדמות המחלה ומבחינת תופעות הלוואי של הטיפול. מומחים מעריכים שטיפול זה יהפוך בקרוב לסטנדרט טיפולי.
  2. בשורה לחולות סרטן שד גרורתי עם רצפטורים חיוביים להורמונים (הר-2 שלילי). הטיפול המקובל בנשים אלה היה בעיקרו טיפול הורמונלי בתרופה יחידה, כל עוד היתה תגובה לטיפול זה. מחקרים רבים, שהוצגו בכנס, הצביעו על היעילות הרבה של הוספת טיפול ביולוגי לטיפול ההורמונלי, בפרט הוספת תרופות ממשפחת מעכבי ה CDK, איברנס שכבר נרשם בארץ ובעולם הוא הדוגמה הבולטת לתוספת זו. שתי תרופות נוספות הפועלות על אותה מטרה תאית:  ריבוציקליב ואבמציקליב הראו תוצאות מעודדות ביותר בשילובן עם טיפול הורמונלי. לאבמציקליב הוראתה גם פעילות כתרופה בודדת לאחר טיפולים קודמים.

התרופות ממשפחה זו צפויות לשנות את הגישה הטיפולית בסרטן שד גרורתי כנ"ל וסביר שבעתיד הלא רחוק גם הן תהפוכנה לסטנדרט טיפולי.

לקביעת תור לייעוץ אישי ניתן לפנות אלי במייל זה breast.forum@gmail.com

 

תוצאת תמונה עבור ‪cdk inhibitors‬‏