פרג'טה להפחתת הסיכון לחזרת סרטן השד

התרופה פרג'טה שייכת למשפחת התרופות לטיפול בסרטן שד המבטא את החלבון הר-2. (כ 20% מסרטני השד). היא פועלת על אותו חלבון עליו פועלת תרופת ההרספטין, אבל באתר אחר של החלבון.פירוט רב על התרופה מופיע כאן.

התרופה אושרה לראשונה ב 2012 לטיפול קו ראשון בסרטן שד גרורתי עם הר 2 חיובי, בשילוב עם כימותרפיה והרספטין. ב 2013, על סמך שני מחקרים קטנים, פאזה מוקדמת, התרופה נרשמה לטיפול טרום ניתוחי, בסרטן שד עם הר-2 חיובי ובכפוף לקריטריונים מסויימים.

הטיפול במחלה הגרורתית נחשב להצלחה גדולה בזכות תוצאותיו שהראו הארכת חיים של כ 10 חודשים בטיפול זה (מחקר קליאופטרה).

הטיפול הקדם ניתוחי הביא ליותר היעלמויות של הגידול שטופל, מה שעורר את התקוה שהיעלמות זו תתורגם להארכת חיים.

הטיפול המקובל ביותר להפחתת הסיכון לחזרת המחלה נקרא אדג'ובנט, ומטרתו לחסל תאי סרטן שלא ניתנים לזיהוי באמצעים הקיימים היום, אך קיימת אפשרות שהם נימצאים בגוף. האדג'ובנט ניתן לאחר הטיפול הניתוחי.

בסרטן שד עם הר-2 חיובי הטיפול מפחית הסיכון המקובל היום הוא כימותרפיה ואיתה ואחריה במשך שנה טיפול בהרספטין כל 3 שבועות.

מחקר האפיניטי, שהוצג בכנס הגדול ביותר באונקולוגיה ביוני השנה בשיקגו, בדק את השפעת התוספת של פרג'טה לטיפול בהרספטין במשך שנה. תוצאות המחקר הוכרזו כחיוביות סטטיסטית מבחינת הוספת הפרג'טה: 3 שנים מתום הטיפול נמצא הבדל של הבדל של אחוז אחד בין הנשים שקבלו את הפרג'טה לבין נשים שקיבלו פלצבו, שניהם בתוספת לטיפול המקובל, מבחינת החופש ממחלה חודרנית.

תוצאות אלה עוררו מיד שפע של דיונים על משמעותה של הצלחת המחקר. צויין שיש לטפל ביותר ממאה נשים על מנת להועיל לאשה אחת בקבוצה כולה.

הנשים שתוספת הפרג'טה נמצא מועילה להן במיוחד היו אלה בסיכון גבוה במיוחד, דוגמאת נשים עם מעורבות משמעותית של בלוטות לימפה ונשים שבגידול שלהן לא היו קולטנים להורמונים. גם בקבוצה זו נמצא צורך לטפל בעשרות נשים כדי להועיל לאשה אחת.

הוספת הפרג'טה לוותה בתוספת תופעות לוואי, בפרט שילשולים ועלייה בסיכון לפגיעה בלב.

כמו כן, דובר על תוספת גדולה מאד לעלות הטיפול.

מאחר שהמעקב קצר, אין נתונים לגבי ההשפעה על ההישרדות.

המסקנה תהיה, קרוב לודאי, שיהיה צורך להגדיר קריטריונים למי לתת פרג'טה בטיפול האדג'ובנטי.

Image result for medical infusion