סרטן השד – "אם יש ספק – אין ספק"

כך אמרו לרופאה הצעירה שמשהו בתשובת הביופסיה שלה לא היה ברור, וכרתו את שני שדיה. בבדיקה שלאחר הניתוח לא נמצא תא סרטני אחד. (מאקו).

הביטוי הנ"ל שכיח מאד בתחומים רבים של החיים ובפרט ברפואה. משמעותו המעשית: אם יש ספק, נפעל כאילו אין כל ספק ונטפל בהתאם למה שאנחנו חושבים שעלול להיות. יתכן, אך כמובן איני יודעת, שזה מה שקרה במקרה הידוע של אמיר פיי גוטמן.  מכל מקום, אין ספק שהביטוי הנ"ל מאד מסוכן וזאת משום שהוא עלול להוביל לפעולות מיותרות ובלתי הפיכות.

אם יש ספק באבחנה, הספק לא נעלם על ידי הכחשתו. במקרי ספק חובה לעשות כל שניתן להפחית למינימום האפשרי את הספק. בדיקות נוספות, התייעצויות עם מומחים בלתי תלויים בנותני האבחנה יכולים לעיתים לשנות את התמונה מקצה אל קצה. לעיתים, כאשר הספק נשאר, אפשר להמתין עם טיפולים קשים ולעקוב אחר הממצא החשוד.

תמיד יש לבחון זה מול זה את הנזק שעלול להיגרם מאי טיפול מיידי לעומת הנזק שייגרם על ידי טיפול "אגרסיבי" בממצא לא ברור. רק לאחרונה חסכתי לשתי נשים טיפול כימותרפי קשה (ומיותר) על ידי קבלת עוד חוות דעת של פתולוגים על מימצאי הניתוח שעברו.

המסקנה המתבקשת – כשיש ספק צריך קודם לכל לעשות הכל כדי לשלול אותו, בפרט כאשר מדובר במתן טיפול קשה, שתוצאותיו עלולות להיות בלתי הפיכות.